Witaj na Buduj i mieszkaj

Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?

Piękny, zielony trawnik jest ozdobą każdego podwórka. Gładki zielony dywan idealnie podkreśla sąsiadujące z nim rośliny. Będzie także idealnym miejsce do zabawy dla dzieci oraz wypoczynku. Co robić by trawnik był zielony? Jak dbać o trawnik by długo nam służył?

Zakładanie trawnika

Sianie lub rozwijanie trawnika z rolki powinno zacząć się od przygotowania podłoża. Istnieją dwa sposoby zakładania trawnika.

  • Trawnik z siewu. Popularniejszy oraz o wiele tańszy sposób niż trawnik z rolki. Sianie trawy powinno przeprowadzić sie na przełomie kwietnia i maja lub sierpnia i września. Temperatury są wtedy stabilne oraz można liczyć na deszcz. Widoczne źdzbła powinny pojawić się do 16 dni po zasianiu, lecz na piękny trawnik trzeba będzie poczekać. Warto dopasować ziarna traw do rodzaju gleby oraz jej zastosowania. Na zasianie 100 m2 trawnika potrzeba będzie 2,5-3 kg nasion trawy.
  • Trawnik z rolki. Dostarczane klientowi są płaty trawnika, najczęściej o wymiarach 50x200 cm. Takie płaty nie powinny czekać na rozłożenie dłużej niż 2 dni, gdyż może to doprowadzić do usychania krawędzi. Trawnik z rolki można rozkładać od maja do listopada. Dobrze rozwinięty system korzeniowy sprawia ,że nie są one bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne.

Pielęgnacja trawnika

Trawnik należy systematycznie kosić oraz podlewać. Wysokość trawnika należy dostosować do temperatury oraz częstotliwości opadów. Im suchsze i bardziej słoneczne lato tym trawnik powinien być wyższy. Bardzo ważnym elementem jest także dopasowanie trawy do kwasowości gleby i ewentualna jej modyfikacja poprzez stosowanie odpowiednich specyfików. 

Nawożenie trawnika kompostem dostarczy mu odpowiednich substancji odżywczych pozwalających na swobodny wzrost. Dwa razy do roku można zastosować wieloskładnikowy, chemiczny nawóz o małej zawartości azotu.

Ważnym jesiennym zabiegiem jest również aeracja trawnika. Pozwoli ona napowietrznić glebe, dostarczając do jej głębszych struktur tlen. Po użyciu aeratora warto powstałe dziury zasypać piachem, który zapewnia korzeniom dobrą wentylacje.

 Dodaj komentarz