Witaj na Buduj i mieszkaj

Jak zabezpieczyć ogród zimą?

Jak zabezpieczyć ogród zimą?

Jak zabezpieczyć ogród zimą?

Podczas zimowych mrozów nie palimy się do prac w naszym ogródku. Warto jednak jeszcze przed pierwszymi przymrozkami zadbać o bezpieczeństwo naszych roślin, tak, aby wiosną ogród odrodził się piękny i zdrowy. Podpowiadamy, które rośliny chronić i w jaki sposób.

Zima to okres, kiedy rośliny odpoczywają. Potrzebują tego tak jak ludzie i zwierzęta, aby się prawidłowo rozwijać i rosnąć w ciepłych porach roku. Niestety minusowe temperatury wiążą się także z licznymi zagrożeniami, a wymrożenie nie jest jedynym z nich.

 

Jakie niebezpieczeństwa grożą roślinom ogrodowym zimą?

Najczęstszym przypadkiem zamarcia rośliny w okresie zimowym jest utrata zapasów wody – w przypadku zmarzniętej gleby niemożliwe jest ich odzyskanie, dlatego ważne jest, aby roślina była odpowiednio nawodniona, zanim pojawią się przymrozki. Można także podlewać rośliny w zimie, w czasie cieplejszych dni.

Również mroźny wiatr może się stać przyczyną zamarcia bardziej wrażliwych roślin, dlatego dbajmy, aby były one w naszym ogrodzie chronione. Jako naturalna zapora mogą posłużyć zimozielone rośliny o dużej odporności, takie jak sosna pospolita lub bukszpan, które warto posadzić od wschodniej strony ogrodu, skąd wieje najbardziej szkodliwy wiatr. Można także stosować maty osłonowe, których wybór jest duży na rynku.

 

Które rośliny wymagają ochrony przed mrozem i jak je chronić?

Rośliny, które mogą najbardziej ucierpieć podczas zimowych chłodów to młode, świeżo posadzone okazy oraz gatunki, które przywędrowały do Polski z innych, cieplejszych krajów . To właśnie na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i chronić je przed wymrożeniem. W tym celu możemy je przykryć siatkami cieniującymi lub agrowłókniną. Ten ostatni materiał jest polecany w przypadku m.in. rododendronów, róż i innych bylin.

Osłony zakładamy na rośliny, kiedy wystąpią pierwsze przymrozki, nawet jeśli zdarzy się to już jesienią, i zdejmujemy wczesną wiosną. Możemy spiąć brzegi zszywkami lub w inny sposób przypiąć materiał do podłoża, aby zapobiec jego zdmuchnięciu przez wiatr. Większość ogólnodostępnych materiałów ochronnych pozwala roślinom „oddychać”.

Pamiętajmy także o roślinach donicowych, które trzymamy na tarasach czy balkonach. W ich przypadku, jeżeli nie mamy możliwości schowania ich w domu na okres zimy, powinniśmy umieścić donicę w glebie i uformować kopczyk nachodzący na pędy, co dodatkowo je ociepli. Prostszym sposobem będzie zabezpieczenie rośliny słomą, gałęziami roślin iglastych czy nawet tekturą.Dodaj komentarz