Witaj na Buduj i mieszkaj

Polak w zarządzie globalnej spółki HeidelbergCement

Polak w zarządzie globalnej spółki HeidelbergCement

Polak w zarządzie globalnej spółki HeidelbergCement

Ernest Jelito, obecny szef spółki Górażdże Cement, w lipcu tego roku obejmie stanowisko członka zarządu koncernu HeidelbergCement, który jest jednym z czołowych producentów materiałów budowlanych na świecie.

 

HeidelbergCement znajduje się w czołówce globalnych producentów budowlanych. Podstawową działalnością koncernu jest produkcja i dystrybucja dwóch podstawowych surowców do produkcji betonu – cementu i kruszyw. Grupa zajmuje się również produkcją betonu towarowego, ale także – w niektórych krajach – produkcją asfaltu i innych produktów budowlanych. Jest numerem 1. w światowej produkcji kruszyw, zajmuje 2. miejsce na międzynarodowym rynku cementu i 3. pozycję w produkcji betonu towarowego. Takie efekty przekładają się na liczby – w 2018 r. HeidelbergCement zanotował ponad 18 mld euro przychodów. Ich zakłady produkcyjne rozlokowane są w 60 krajach, na pięciu kontynentach, a firma zatrudnia aktualnie ok. 59 tys. pracowników w ponad 3 tys. zakładów. Od 1993 roku koncern jest właścicielem Grupy Górażdże.

 

Ernest Jelito związany jest z Grupą Górażdże od 1982 r. W latach 2001-2005 zajmował stanowisko dyrektora generalnego Grupy Górażdże, a przez kolejne 10 lat pełnił funkcję dyrektora technicznego koncernu HeidelbergCement. W 2015 r. objął stanowisko prezesa Górażdże Cement. W grudniu 2018 r. został wybrany na przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu – organizacji, która skupia przedstawicieli przemysłu cementowego w Polsce.

W HeidelbergCement Polak będzie odpowiedzialny za zarządzanie aktywnościami koncernu w regionie Północnej i Wschodniej Europy oraz Centralnej Azji – poinformował dyrektor marketingu i komunikacji Górażdże Cement – Andrzej Losor. Dodatkowo Jelito odpowiadał będzie za centrum technologiczne Heidelberg Technology Center (HTC), badania i rozwój (R&D), innowacje (GPI) i zrównoważony rozwój (GES).

Grupa Górażdże jest liderem na krajowym rynku cementu i jednym z największych w Polsce producentów betonu towarowego oraz kruszyw. W skład grupy wchodzą spółki: Górażdże Cement, Górażdże Beton i Górażdże Kruszywa.

Wśród aktywów grupy znajdują się m.in.: cementownia Górażdże oraz przemiałownia cementu Ekocem w Dąbrowie Górniczej, 17 kopalń kruszyw naturalnych oraz ponad 60 wytwórni betonu towarowego. Łącznie Górażdże zatrudniają ponad 1,2 tys. osób.Dodaj komentarz