Witaj na Buduj i mieszkaj

Żywotność paneli fotowoltaicznych - jak wygląda i co ma na nią wpływ?

Żywotność paneli fotowoltaicznych - jak wygląda i co ma na nią wpływ?

Żywotność paneli fotowoltaicznych - jak wygląda i co ma na nią wpływ?

Rosnące zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii prowadzi do bardzo dynamicznego rozwoju fotowoltaiki. Z tego rozwiązania można już śmiało korzystać w domach prywatnych, ponieważ jest bardzo wydajne i wystarczy na zaopatrzenie w prąd gospodarstwo przez długi czas. Jak długi jest okres żywotności systemów które proponuje fotowoltaika? To jest właśnie pytanie, któremu dokładniej się teraz przyglądniemy.

Zgodnie z zapewnieniami producentów takich jak firma WASTA, odpowiednia konstrukcja paneli oraz wysokiej jakości materiały wykorzystane do ich produkcji gwarantują nawet kilkudziesięcioletnie użytkowanie. I nie jest to zdanie bez pokrycia, obecnie znane są farmy elektryczne, które od ponad trzydziestu lat stale generują energię. Warto zaznaczyć, że trwałość takiej instalacji zależy zarówno od producenta, jakości i wytrzymałości paneli jak i warunków atmosferycznych. Obecnie firmy produkujące panele gwarantują nawet 40-50 lat  pracy systemów, jednak na precyzyjne określenie tego czasu przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Istotną sprawą podczas szukania odpowiedzi dotyczącej długości pracy paneli jest rozróżnienie ich żywotności od wydajności. Fotowoltaika opiera się na przetwarzaniu promieni słonecznych na energię elektryczną a czynniki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, opady deszczu bądź gradu mogą powodować nagrzewanie, uszkodzenia mechaniczne oraz wgniecenia na powierzchni elementów elektrowni. Wpływa to na obniżenie wydajności, pomimo braku poważniejszych usterek konstrukcyjnych. Producenci zwykle deklarują wydajność systemu na poziomie nawet 85 procent po okresie 25 lat. Jednak jak wynika ze statystyki, sprawność paneli zmniejsza się średnio o 0,2 procent na rok, więc wydajność może być niższa od prognozowanej. Na stronie http://wasta.com.pl/ można znaleźć dokładniejsze dane dotyczące spadku mocy elektrowni w zależności od czasu jej używania.

Niewątpliwie na długość pracy paneli duży wpływ ma również producent. Podczas szukania odpowiednich instalacji, warto zorientować się jaka jest renoma firmy, uzyskać informacje o posiadanych przez nią osiągnięciach i certyfikatach. Ważnym wskaźnikiem jakości jest również cena za instalację, warto nawet zapłacić znacznie wyższe kwoty, by mieć pewność odpowiedniego działania urządzeń przez dłuższy czas. Można również zwrócić uwagę na programy gwarancyjne jakie proponuje producent, które dodatkowo zabezpieczą instalację elektryczną przed losowymi zdarzeniami.Dodaj komentarz