Witaj na Buduj i mieszkaj

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne

Kocioł elektryczny to duży zbiornik na wodę z wlotem i wylotem. W tym dużym zbiorniku znajduje się szereg elektrycznych elementów grzewczych. Energia elektryczna pochodzi z głównego źródła zasilania Twojego domu i przechodzi przez te elementy grzewcze, aby rozgrzać się do bardzo wysokich temperatur. Kiedy te elementy elektryczne są rozgrzane, woda przepływa nad nimi i również się rozgrzewa. Kiedy woda osiągnie wystarczająco wysoką temperaturę, pompa elektryczna przenosi wodę z kotła przez instalację do reszty domu, aby przepłynęła przez różnego rodzaju grzejniki zainstalowane w Twoim domu. Następnie pobierana jest chłodną wodę z domu, która zostaje ogrzana przez kocioł przed ponownym wysłaniem na zewnątrz.

Kotły elektryczne czy gazowe?

Kotły gazowe mogą być dość drogie w instalacji, zwłaszcza jeśli nie masz linii gazowej biegnącej blisko domu. Prowadzenie linii gazowej jest dużym przedsięwzięciem, za które przyjdzie Ci słono zapłacić. Na szczęście elektryczność jest dziś doprowadzona do większości domów. Oznacza to, że aby zainstalować kocioł elektryczny, nie trzeba doprowadzać do domu linii elektrycznej. Wystarczy tylko podłączyć go do istniejących linii i można korzystać z rozwiązania niemal natychmiast. Oznacza to, że kotły elektryczne są bardziej przystępne cenowo i można oczekiwać, że otrzymamy niższe oferty na taką instalację w porównaniu z ceną za instalację nowego kotła gazowego. Kolejną zaletą ogrzewania elektrycznego kotła jest to, że nie będziesz musiał się martwić o wyciek gazu w domu. Jednostki te są bardzo bezpieczne i z tego powodu mogą być umieszczane w większej ilości miejsc wokół domu. Nie są one tak trudne do zainstalowania i będziesz czuł się bezpiecznie, że system ma zamiar zapewnić ciepło bez powodowania żadnych problemów dla Ciebie.

Kotły elektryczne i ich efektywność energetyczna

Kotły elektryczne są bardziej wydajne niż kotły zasilane gazem ziemnym, ponieważ nie wymagają odprowadzania spalin. Podczas spalania gazów powstają gazy odlotowe, które muszą być odprowadzane z domu. Wraz z tymi gazami odlotowymi idzie również część ciepła z kotła, jest to energia zmarnowana. Ponieważ kotły elektryczne nie wytwarzają gazów odlotowych, nie jest wymagany przewód kominowy, a prawie całe wytworzone ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania domu. Dzięki temu kotły elektryczne mogą osiągać sprawność do 99%, co jest wartością nieosiągalną dla większości rozwiązań opartych na paliwach kopalnych.

Wady kotłów elektrycznych

Chociaż kotły elektryczne mają sporo zalet, istnieją pewne minusy polegania na tych systemach ogrzewania wody w domu. Mogą one potencjalnie kosztować więcej niż kotły gazowe, ograniczają również ilość gorącej wody, którą można wytworzyć i stawiają Cię na łasce firm energetycznych, gdy wystąpi awaria zasilania. Niewątpliwie czy to piec elektryczny lub kotły elektryczne jest to komfortowe rozwiązanie dla nowoczesnych lub remontowanych budynków.Dodaj komentarz