Witaj na Buduj i mieszkaj

Wymiana podłogi. Jaki materiał wybrać?

Wymiana podłogi. Jaki materiał wybrać?

Wymiana podłogi. Jaki materiał wybrać?

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów mieszkania. To po niej będziemy chodzić każdego dnia, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się nad jej wyborem. Producenci dostarczają coraz to nowsze rozwiązania, które oprócz wspaniałego wyglądu oferują także wysoką wytrzymałość.

Przygotowanie podłoża

Kładzenie podłogi powinno być wykonane po zakończeniu wszelkich prac mokrych w pomieszczeniu takich jak szpachlowanie i malowanie. Podłoże pod posadzkę musi być stabilne oraz równe. W przypadku wystąpienia nierówności powinno usunąć się wszelkie wystające elementy, a następnie zabezpieczyć posadzkę specjalnym gruntem, który wyrówna jej chłonność i przygotuję ją do późniejszych prac. Kolejnym etapem będzie zastosowanie wylewki samopoziomującej dopasowanej do rodzaju montowanej na niej podłogi. Czas schnięcia posadzki samopoziomującej wynosi około 1 dnia, ale panele można kłaść dopiero po min. 7 dniach (najlepiej 28 dni).

Wykładzina dywanowa

Będzie dobrym wyborem do każdego wnętrza. W pomieszczeniach poniżej 20 m2 nie jest niezbędne jej przyklejanie do podłogi. Należy pamiętać by do wymiarów pomieszczenia dodać 3-4 cm do każdej ze stron. Jest to zapas, dzięki któremu uzyskamy gładkie połączenie między podłogą, a ścianą. Na zawinięte fragmenty materiału można przymocować listwyprzypodłogowe. W przypadku dywanu ważne jest także to, aby niewidoczne były łączenia. W granicach możliwości warto dociąć jak największe kawałki, dzięki którym uzyskamy jednolitą powierzchnię podłogi.

Panele drewniane lub laminowane

Błędnym przekonaniem jest twierdzenie, że panele drewniane są bardziej wytrzymałe od laminowanych. Właśnie to jedne z paneli laminowanych są tymi najtrwalszymi ze względu substancje, którymi pokryte są ich lica. W przypadku stosowania ogrzewania podłogowego warto upewnić się u sprzedawcy czy dany produkt nie będzie szybciej niszczał ze względu na temperaturę. Prawdą jest stwierdzenie, że promienie słońca negatywnie wpływają na warstwy wierzchnie paneli. Dotyczy to jednak jedynie paneli drewnianych wykonanych z wiśni oraz tanich paneli laminowanych, które pod wpływem promieniowania UV mogą blaknąć. 

Przy planowaniu położenia paneli laminowanych warto spojrzeć na ich klasę. Najpopularniejszymi klasami wytrzymałości paneli stosowanych w domach są: 23 AC3, 31 AC3, 32 AC4, 33 AC5. Najbardziej odpornymi na ścieranie panelami są te oznaczone klasą 33 AC5. Stosowane są one nawet w sklepach. Polecane są również dla osób, którzy posiadają czworonożnych pupili.

Płytki ceramiczne

Stosowane najczęściej w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. Jest to najbardziej odporny na ścieranie materiał podłogowy. Ilość wzorów oraz wymiarów umożliwia ciekawe ich zastosowanie. Niestety układanie płytek nie jest łatwą pracą, dlatego lepiej zatrudnić do tego fachowców. Dobrze ułożona podłoga z płytek będzie służyła wiele lat. Dodaj komentarz