Witaj na Buduj i mieszkaj

Jak dobrze pomalować ściany?

Jak dobrze pomalować ściany?

Jak dobrze pomalować ściany?

Świeże pomalowane ściany odnowią każde wnętrze. Najlepszy jest fakt, że do malowania ścian nie potrzeba fachowca. Każdy może to zrobić na własną rękę. Wystarczą farby, parę wałków, pędzli i wolny weekend. Jak dobrze pomalować ściany? Jakich narzędzi potrzeba? Co zrobić przed rozpoczęciem malowania?

Co potrzebne do malowania?

Pomieszczenie można pomalować przy użyciu jednego wałka, ale dla własnej wygody lepiej zaopatrzyć się w parę narzędzi, które ułatwią nam pracę.

  1. Folia i taśma malarska, pozwolą zabezpieczyć miejsca, które nie powinny być pomalowane. Oszczędzą także pracy przy późniejszym sprzątaniu pokoju.
  2. Pędzle. Duże pozwolą pomalować duże elementy i będą się także nadawać do malowania farbą olejną. Małe przydadzą się do malowania trudno dostępnych miejsc.
  3. Wałki. W zależności od powierzchni ściany, która będzie malowana można dobrać odpowiedni wałek. Te z dłuższym włosiem nadają się bardziej do porowatych ścian, natomiast wałki o krótkim włosiu będą bardziej przydatne do malowania gładkich ścian. 
  4. Teleskop znacznie ułatwi malowanie sufitu.
  5. Wiaderko z kratką pozwoli nabierać na pędzel lub wałek odpowiedniej ilości farby.
  6. Mały pojemnik, w którym będzie można trzymać małe ilości farby.

Etapy malowania ścian

  1. Ocena powierzchni i ewentualna naprawa. Remont powinien zacząć się od oględzin ścian, uzupełnienia ubytków i rozplanowania kolorów ścian.
  2. Gruntowanie ścian lub malowanie farbą podkładową. Te czynności mają za zadanie ułatwić późniejsze malowanie. Gruntowanie lub malowanie ścian farbą podkładową pomaga uzyskać również jednolity kolor powierzchni. 
  3. Właściwe malowanie. Aby uzyskać jednolity kolor najlepiej malować pomieszczenia oświetlone światłem dziennym.

Jak nanosić farbę?

Sposób malowania należy dostosować do parametrów farby. Ilośc warstw będzie zależna od wydajności farby jak i poprzedniego koloru ściany. Łatwiej będzie zamalować jasny kolor ciemnym. Producenci podają na opakowaniach farb czas schnięcia farby. Odpowiednie przerwy pomiedzy nanoszeniu kolejnych warstw umożliwią równomierne rozłożenie farby oraz uzyskanie gładkich jednokolorowych powierzchni.

 Dodaj komentarz