Witaj na Buduj i mieszkaj

Koszt remontu łazienki - ile kosztują materiały?

Koszt remontu łazienki - ile kosztują materiały?

Koszt remontu łazienki - ile kosztują materiały?

Jak przygotować się do remontu łazienki i z jakimi kosztami należy się liczyć? Ile kosztują materiały niezbędne do przeprowadzenia metamorfozy wnętrza? Dowiedz się, ile może wynieść koszt remontu Twojej łazienki oraz jakie wydatki powinieneś wziąć pod uwagę.

Zerwanie płytek - jak skuć glazurę i terakotę?

Do skucia glazury potrzebujemy młotka oraz stalowego przebijaka. Warto również skorzystać z młotowiertarki pneumatycznej z funkcją kucia, aby usprawnić pracę. Gruz, który pozostanie po rozbiórce, należy zapakować w worki i wywieźć je na wysypisko. Jeśli nie mamy możliwości, by wywieźć gruz samodzielnie, możemy skorzystać z usług firmy, która się tym zajmuje. Dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie ciężarówki lub kontenera na śmieci. W swoim kosztorysie warto uwzględnić opłatę za wyniesienie ciężkich worków. Ceny takiej usługi są oczywiście różne, dlatego warto porównać ofertę konkurencyjnych firm, znajdujących się w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Przykładowo w Warszawie za podstawienie kontenera na dobę (gdzie zamieścimy gruz o pojemności ok. 6 m3), zapłacimy od ok. 400 zł do nawet 800 zł.

Odnowienie ścian w łazience

Jeśli ściany w naszej łazience są krzywe, remont należy rozpocząć od doprowadzenia ich do odpowiedniego stanu. Należy pozbyć się wszelkich nierówności i zachować kąty poste między podłogą (która powinna być w miarę możliwości pozioma) a ścianami. Kolejnym etapem będzie usunięcie starej okładziny z płytek lub innych materiałów, takich jak boazeria czy tapeta. Przed wyrównywaniem należy ustalić linie wyznaczające pion i poziom skorygowanej płaszczyzny ściany. Do tego celu należy wykorzystać poziomicę. Sznurem traserskim lub ołówkiem musimy wyznaczyć linie, które posłużą nam do wyrównania płaszczyzny. Aby tego dokonać, należy nanieść zaprawę podkładową lub ułożyć suchy tynk. Zaprawę, którą rozrobimy wcześniej wodą, należy nałożyć na podłoże (zagruntowane na dzień wcześniej). Kolejnym krokiem jest zebranie nadmiaru masy i wyrównanie powierzchni przy pomocy długiej stalowej łaty. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, możemy również zdecydować się na tak zwany suchy tynk. Jest on wykonany z wodoodpornych płyt, m.in. gipsowo-kartonowych typu H2. Płyty te można przykleić do ścian z pomocą odpowiednio dobranej zaprawy lub przykręcić je do stalowego rusztu, której wcześniej mocujemy do murowanej ściany (drugą opcję stosujemy w przypadku bardzo dużych nierówności).

Remont łazienki - wymiana podłogi

Podłoże, które zostanie oczyszczone i zagruntowane, możemy wyrównać cementową masą samopoziomującą. Należy rozrobić ją wodą, aby utrzymać półpłynną konsystencję. Dzięki temu z łatwością nałożymy ją na podłoże. Masa rozprowadzi się, niwelując wszelkie nierówności, a po zastygnięciu utworzy idealnie poziomą i gładką powierzchnię. Ten sposób sprawdzi się w przypadku niedużej krzywizny - do 0,5-1 cm. W przypadku większej krzywizny (ok. 2-5 cm) powinniśmy skorzystać z tradycyjnej zaprawy podkładowej. Na rynku dostępne są również podkładowe masy renowacyjne. Z ich pomocą można wyrównać podłogę bez konieczności usunięcia starej posadzki. Warto pamiętać, że w przypadku płytek układanych na podłodze z systemem grzewczym, należy przygotować podkład ze specjalnej masy o wysokiej elastyczności.Dodaj komentarz