Witaj na Buduj i mieszkaj

Profile zimnogięte w budownictwie

Profile zimnogięte w budownictwie

Profile zimnogięte w budownictwie

Do tworzenia wytrzymałych konstrukcji, najczęściej wykorzystywane są elementy ze stali. To trwały materiał, który w połączeniu z dodatkami może być również w pełni odporny na działanie czynników zewnętrznych, powodujących korozję. Surowiec jest również stosunkowo łatwo poddawany obróbce, przygotowane z niego profile zimnogięte odznaczają się przy tym doskonałymi właściwościami. Jak powstają takie elementy?

Charakterystyka produktów ze stali

Profile zimnogięte to często wykorzystywany w budownictwie prefabrykowany materiały, które nie wymaga dodatkowego przycinania, szlifowania oraz spawania. Elementy mogą przybierać zróżnicowaną grubość i kształt. Profil zimnogiety posiada kilka zalet. Przede wszystkim jest to materiał sztywny, twardy i odznacza się sporą wytrzymałością. Kształtowniki nie były poddawane obróbce cieplnej, to znaczy, że wszystkie cechy surowca zostały w nich zachowane.

Mimo solinnej konstrukcji profil zimnogięty jest przy tym stosunkowo lekki. Ułatwi to montaż konstrukcji i ich stabilizację. To również tani materiał, ponieważ produkcja takich akcesoriów nie wiąże się z obróbką termiczną.

Podstawowe typy kształtowników

Profile zimnogięte dzielą się w zależności od dwóch kryteriów...

Ze względu na zastosowane materiały wyróżniamy:

- profile stalowe,
- profile ocynkowane.

Oba typy odznaczają się wytrzymałością i odpornością na rozciąganie czy przecinanie. Drugi rodzaj kształtowników, ze względu na zawartość cynku jest jednak dużo lepiej zabezpieczony przed działaniem czynników korozyjnych. Takie elementy znajdują zastosowanie w konstrukcjach silnie narażonych na działanie wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Z kolei ze względu na ostateczny kształt elementu wyróżniamy: zetowniki, teowniki, dwuteowniki, kątowniki, ceowniki, profile zamknięte.

Profile zimnogięte – jak je wykorzystać?

Elementy budowlane mają szeroki zakres zastosowań. Mogą być wykorzystane do tworzenia stelażu konstrukcji stalowych oraz ich dodatkowego wzmocnienia i stabilizacji. Produkty sprawdzą się przy konstruowaniu przestronnych hal produkcyjnych, obiektów magazynowych, a także przy realizacji komercyjnych inwestycji, w trakcie budowy obiektów sportowych, biurowców oraz mieszkań.

Kształtowniki często wybierane są również do przygotowania maszyn przemysłowych, niekiedy są pomocne do montażu instalacji elektrycznych i sanitarnych. To elementy powszechnie stosowane w budownictwie i przemyśle, mogą również być użyte przy konstrukcjach sezonowych i przygotowywanych wystawach. Doskonałe właściwości elementów mogą sprawdzić się również w innych sytuacjach!Dodaj komentarz