Witaj na Buduj i mieszkaj

Zadaszenie nad drzwi wejściowe - czy warto je robić?

Zadaszenie nad drzwi wejściowe - czy warto je robić?

Zadaszenie nad drzwi wejściowe - czy warto je robić?

Zacznijmy od tego, że polskie prawo budowlane nie zmusza posiadaczy większości budynków jednorodzinnych do postawienia daszku nad drzwiami wejściowymi. Niemniej, montaż takiego daszku jest rozwiązaniem praktycznym, gdyż pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku i jego elewacji.

Komfort dla człowieka

Funkcjonalne i nowoczesne daszki nad drzwi są łatwe w montażu, nie obciążają konstrukcji, korzystnie wpływają na bezpieczeństwo znajdujących się blisko wejścia osób, a także poprawiają wygląd budynku. Co więcej, ich montaż wiąże się też z pewną wygodą, którą docenią zwłaszcza te osoby, które w deszczu próbowały znaleźć klucz do swojego domu... Daszki są też świetną ochroną dla gości, którzy czekają na otwarcie drzwi.

Ochrona elewacji i drzwi

Na dłuższą metę, daszki nad wejściami pozwolą również ograniczyć koszty związane z remontem elewacji lub drzwi wejściowych, a najczęściej jednego i drugiego. Dzięki nim, powierzchnie te nie są narażone na działanie wody, śniegu, wiatru, czy też promieniowania UV. Drzwi, które nie będą posiadały takiej osłony, mogą szybciej tracić na kolorze, a także będą dużo łatwiej ulegać degradacji.

Estetyka i aranżacja budynku mieszkalnego

Problemem architektonicznym wielu budynków jest to, że często prezentują się one w sposób nadmiernie monolityczny. Proste, szare i betonowe bryły nie wpływają korzystnie na ogólną aranżację budynku. Faktem jest, że zadaszenia drzwi wejściowych nie rozwiążą tego problemu, ale przynajmniej pomogą uporządkować część aranżacji budynku, dzięki czemu jego konstrukcja nabierze świeżości i polotu.

Materiały wykonania

Aby zadaszenie nad drzwi mogło spełniać powierzoną mu rolę, musi być ono wykonane z odpowiednich materiałów. Najlepiej wykorzystać do tego celu tworzywo sztuczne, które sprawia, że cała aranżacja wygląda lekko i nowocześnie. Co więcej, przejrzyste zadaszenie przepuszcza więcej światła, dzięki czemu zapewnia ono maksymalną widoczność i ochronę przed zbyt intensywnym, letnim oświetleniem słonecznym.

System oświetleniowy

Zaletą zadaszeń montowanych nad drzwiami jest możliwość doposażenia ich dodatkowy system oświetlenia. Przy odrobinie wyobraźni może on emanować delikatnym, pięknym światłem, które wskaże drogę do wejścia np. po zmroku. Frontowe oświetlenie może być też skutecznym sposobem zwiększenia bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku, o ile zostanie powiązane z systemem monitoringu lub z czujnikiem ruchu.

Mówiąc wprost: choć zadaszenie nad drzwi nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia elewacji zewnętrznej w budynkach składających się z maksymalnie dwóch kondygnacji, to warto je zamontować, chociażby ze względu na jego walory funkcjonalne.Dodaj komentarz