Materiały budowlane wpływają nie tylko na wytrzymałość i estetykę domu, ale też zdrowie jego użytkowników. Obecnie znaczna część czasu spędzana jest w pomieszczeniach, przez co kluczowe znacznie ma wysoka jakość powietrza wewnętrznego. Na etapie budowy i wykończenia domu warto więc wybrać materiały, które ograniczą potencjalną obecność alergenów i zanieczyszczeń. W ten sposób można stworzyć bardziej bezpieczne środowisko do życia, a tym samym uniknąć alergii, astmy i innych problemów z układem oddechowym.
Materiały budowlane a źródła toksyn i alergenów
Obecnie do największych źródeł alergenów w budynkach należą chemikalia, które występują w wielu nowoczesnych materiałach budowlanych. Domy tradycyjne powstawały z surowców naturalnych, takich jak drewno, glina czy kamień. W ostatnich dekadach nastąpił jednak znaczny rozwój technologiczny. W budownictwie doprowadził on do bardzo szerokiego zastosowania syntetycznych laminatów, farb, lakierów czy żywic. Produkty takie są ekonomiczne i praktyczne, jednak emitują wiele szkodliwych substancji chemicznych - włącznie z ftalanami, formaldehydem czy lotnymi związkami organicznymi. Nie tylko wywołują one alergie i podrażnienia dróg oddechowych, ale mogą być przyczyną osłabienia układu odpornościowego i innych długotrwałych problemów ze zdrowiem. Substancje występujące w syntetycznych panelach podłogowych mogą zawierać ołów i toksyny, podczas gdy bambusowe czy drewniane są całkowicie wolne od szkodliwych składników.
Ryzyko wilgotności i pleśni
Na zdrowie domowników w znacznym stopniu wpływa też wilgotność powietrza wewnątrz budynku. Jeżeli budowa domu jest źle przemyślana, jego konstrukcja może sprzyjać gromadzeniu się wilgoci. W rezultacie powstaje pleśń, która wydziela niebezpieczne mykotoksyny. Substancje te wywołują bóle głowy, choroby układu oddechowego i problemy z koncentracją. Jeżeli ekspozycja na pleśń jest długotrwała, występuje też zwiększone ryzyko rozwoju astmy, alergii czy nawet chorób nowotworowych. Z reguły powstaje ona w miejscach o zwiększonej wilgotności, takich jak miejsca niedaleko instalacji wodnych, łazienek czy piwnic.
Problem może dodatkowo potęgować niedostateczne odparowywanie wilgoci, dlatego tak ważna jest budowa domów pod klucz z odpowiednią wentylacją. Warto już na wczesnym etapie inwestycji zadbać o dobór właściwych rozwiązań technologicznych, które obniżą ryzyko rozwoju pleśni.
Odpowiednie technologie budowlane
Budowa domu pod klucz powinna być zaplanowana w taki sposób, aby wykorzystane materiały były trwałe, efektywne energetycznie i jednocześnie bezpieczne dla zdrowia. Pod tym względem bardzo dobrze wypada perlit, czyli naturalny surowiec pochodzenia wulkanicznego. Ze względu na obojętność chemiczną, nie wydziela on żadnych niebezpiecznych substancji. Perlit jest też odporny na wilgoć, dlatego nie sprzyja rozwojowi pleśni.
Do bezpiecznych materiałów budowlanych należą chociażby cegła, drewno i kamień, z uwagi na niski poziom toksyczności. Warto natomiast uważać na niektóre środki konserwacyjne, ponieważ mogą one szkodliwe związki. Dobrym rozwiązaniem są produkty ekologiczne, które nie zawierają żadnych dodatków toksycznych. W doborze odpowiednich materiałów mogą pomóc doświadczeni. Rozbudowaną ofertę dla inwestorów posiada New-House, czyli doświadczona firma budująca domy. Na stronie https://new-house.com.pl/ dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące usług.
Odczyn pH materiałów budowlanych
Planując dom pod klucz, warto też zwrócić uwagę na pH używanych materiałów budowlanych. Wartość tego odczynu może mieć wpływ na zdrowie domowników. Materiały ekstremalnie kwaśne lub zasadowe nierzadko wywołują podrażnienia skóry, a także uszkodzenia układu oddechowego czy nawet problemy ze wzrokiem. Odczyn najbardziej neutralny sięga około 7 pH. Niższe jest zasadowe, natomiast wyższe - kwaśne.
Niekorzystne właściwości wykazuje chociażby cement, tynk czy zaprawa murarska. Z kolei drewno i cegła cechują się bardzo neutralnym pH, przez co są bezpieczne. Podobnie wygląda to w przypadku perlitu, który nawet przy długotrwałej ekspozycji nie wykazuje toksyczności. Warto natomiast uważać na sposób impregnacji i konserwacji tradycyjnych materiałów, ponieważ to właśnie kleje, rozpuszczalniki i żywice mogą wydzielać najwięcej niebezpiecznych oparów.
Dodaj komentarz