Jednym z największych wyzwań inwestorów stawiających dom jest wybór optymalnego sposobu ogrzewania. Poza tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak gaz, olej i ogrzewanie węglem, istnieją ekologiczne sposoby pozyskiwania energii. Wśród nich szczególnie popularne w ostatnich czasach jest korzystanie z możliwości, jakie dają pompy ciepła.
Pompy ciepła - zalety
Pompy ciepła to urządzenia grzejne, które nie wytwarzają energii poprzez spalanie, a jedynie wykorzystują energię naturalnie nagromadzoną w otoczeniu (w wodzie lub w powietrzu). Dzięki temu, produkcji ciepła nie towarzyszy wytwarzanie dymu, kurzu ani spalin oraz innych szkodliwych produktów ubocznych. Pozyskiwanie energii w ten sposób jest w pełni ekologiczne i bezstratne dla środowiska naturalnego. J
ak działają pompy ciepła?
Pompy ciepła, przy wykorzystaniu specjalnych procesów termodynamicznych, przetwarzają naturalne ciepło zmagazynowane we wnętrzu ziemi, w wodzie lub w powietrzu i dostarczają ją do systemów grzewczych zainstalowanych w budynku. Do transferu energii potrzebna jest elektryczność (zdarza się, że systemy napędzane są gazem). Jak fakt wykorzystywania energii elektrycznej do uruchomienia pompy ciepła ma się do kwestii pozostawania instalacji neutralnej dla środowiska? Otóż energia elektryczna jest tutaj używana wyłącznie do „wyciągania“ ciepła z naturalnych zasobów. Ogrzewanie wody nie jest tutaj wspomagane elektrycznością. W dodatku, ilość energii elektrycznej wykorzystywanej do podtrzymywania działania pompy ciepła pozwala pozyskać energię cieplną na poziomie 5 razy wyższym niż gdybyśmy mieli przemienić wykorzystywaną energię elektryczną na energię cieplną. Energia transportowana do systemów grzewczych za pośrednictwem wody ma temperaturę około 55 stopni Celsjusza, co sprawia, że idealnie nadaje się do ogrzewania podłogowego, ściennego lub sufitowego (czyli do instalacji określanych jako niskotemperaturowe).
Czy warto zainstalować pompę ciepła?
Czy instalacja pompy ciepła Trójmiasto jest dobrym pomysłem? Bez wahania - tak, jeśli zależy nam na ekologicznym pozyskiwaniu energii oraz jeśli chcemy mieć taki system ogrzewania, który nie będzie wymagał od nas codziennej obsługi tak jak wymagają tego instalacje grzewcze centralnego ogrzewania, z piecami na węgiel w roli głównej. W przypadku pompy ciepła nie trzeba mieć kotłowni, nie trzeba przywozić paliw (drewna, węgla, czy gazu). Jest to czysta technologia. Z drugiej jednak strony, niektórych mogą odstraszać dość wysokie początkowe koszty instalacji.
Dodaj komentarz