Witaj na Buduj i mieszkaj

Jaki rodzaj cegieł wybrać?

Jaki rodzaj cegieł wybrać?

Jaki rodzaj cegieł wybrać?

Na rynku dostępnych mamy wiele modeli cegieł, różniących się właściwościami oraz zastosowaniem. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami i ich przeznaczeniem, aby mieć pewność, że dokonamy właściwego wyboru. Sprawdź, jaka jest różnica między cegłą palną, a klinkierową oraz czym charakteryzują się pustaki ceramiczne. 

Podział cegieł

Cegła ceramiczna to materiał budowlany otrzymywany podczas wypalania gliny. Najpopularniejszym wyrobem ceramiki budowlanej jest cegła pełna - tradycyjna, cegła kratówka, cegła klinkierowa, cegła szamotowa, cegła dziurawka oraz ceramika poryzowana (np. pustaki ceramiczne). Najbardziej znane rodzaje cegieł są ręcznie formowane. Popularne są również bloczki silikatowe, cegła silikatowa oraz cegła modularna. Cegły z silikatów są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do ich wytwarzania stosuje się wapno, piasek oraz wodę. Warto pamiętać, że nie wszystkie cegły mają jednakowe zastosowanie. Wybór odpowiedniego typu powinien być uzależniony od ich przeznaczenia (np. ściany nośne lub działowe, zewnętrzne ściany piwnic, kominy). 

Cegła pełna

Cegłę pełną stosuje się między innymi podczas stawiania ścian konstrukcyjnych budynków, ścian działowych lub ścian piwnic oraz do wykonania fundamentów. Cegła palna posiada bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną oraz na ściskanie. Przy grubości muru 25 cm zużywa się około 98 sztuk na m2. Paletę liczącą 400 sztuk można zakupić za ok. 360 złotych.

Cegła klinkierowa

Z cegły klinkierowej jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na niskie i wysokie temperatury. Powstają z niej efektowne elewacje budynków. Jest wytrzymała, odporna na grzyby czy pleśnie, nie płowieje i nie potrzebuje zabiegu tynkowania. Cegła klinkierowa dostępna jest w sprzedaży m.in. jako cieniowana ryflowana, gładka czy szkliwiona. Dostępne są różne kształt i wersje kolorystyczne. Dostępne kształtki cegły klinkierowej: cegły ścięte, połówkowe, daszki, zaokrąglone. Na rynku można znaleźć również płytki klinkierowe, które idealnie sprawdzą się jako podłoga na tarasie lub na balkonie.

Pustaki ceramiczne

Pustaki ceramiczne są większe od cegieł i zawsze mają drążenia. Tworzone są ze starannie wyselekcjonowanej gliny. Ich boki są gładkie, a niektóre z nich posiadają uchwyty ułatwiające przenoszenie. Pustaki należą do najpopularniejszych materiałów budowlanych w Polsce. Wykorzystywane są najczęściej do budowy ścian nośnych - przy ich użyciu wznosi się je szybko i łatwo. Nie są jednak polecane do wykonywania ścian fundamentowych. Pustaki ceramiczne występują w trzech klasach 10, 15 oraz 20. Pustaki ceramiczne są liderem na rynku, jednak ich ceny są znacznie wyższe od ceny konkurencyjnych produktów, takich jak cegły z silikatów. Dodaj komentarz