Witaj na Buduj i mieszkaj

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to praktyczne elementy domowej sieci energetycznej, przynoszące w dłuższej perspektywie oszczędności. Dlatego też coraz częściej pojawiają się one w naszym otoczeniu. Wiele z osób decydujących się na tego rodzaju inwestycje, zastanawia się, jak i gdzie zamontować tę kosztowną aparaturę, tak by jednocześnie była ona, jak najbardziej wydajna energetycznie i by dostęp do niej nie był utrudniony. W dzisiejszym artykule postaramy się wskazać najlepsze miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych.

Najczęściej na dachu

Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej decydują się na zamontowanie paneli na dachu swojej nieruchomości. Jest to rozwiązanie stosowane głównie tam, gdzie teren przynależny do domu jest albo już w jakiś sposób zagospodarowany, albo zbyt mały, by umieścić na nim nawet te najmniejsze panele fotowoltaiczne.
Takie rozwiązanie ma wiele zalet, po pierwsze cała instalacja nie zajmuje miejsca w ogrodzie, jest ustawiona, tak iż promienie słoneczne padają na nią przez możliwie najdłuższy czas, a dodatkowo poszczególne elementy takiej konstrukcji są łatwo dostępne z poziomu poddasza lub strychu. 

A może na ziemi

Drugim często spotykanym rozwiązaniem jest umiejscawianie instalacji fotowoltaicznej na poziomie gruntu, stosując specjalne fotowoltaiczne konstrukcje montażowe, np. takie jak te oferowane przez firmę El-Sun. Pozwalają one, w większym stopniu niż instalacje dachowe, na stworzenie optymalnego ułożenia i nachylenie paneli, tak by, jak najpełniej wykorzystać energię pochodzącą z promieni słonecznych.

Tego rodzaju konstrukcje najlepiej sprawdzają się na terenie dużych gospodarstw rolnych lub na działkach przemysłowych, gdzie zarówno ukształtowanie powierzchni, jak i też jej wielkość pozwalają na stworzenie swego rodzaju farm słonecznych składających się z dużej ilości pojedynczych paneli.

Jedna i druga metoda ma swoje wady i zalety, dlatego też należy pamiętać, by przed zdecydowaniem się na konkretne rozwiązanie montażowe, przeanalizować swoją sytuację, przestudiować każdą z dostępnych opcji i skonsultować się z fachowcami zajmującymi się tym zagadnieniem zawodowo. Na wydajność oraz bezpieczeństwo konstrukcji wpływ ma wiele szczegółów, oraz kwestii, takich jak rodzaj gleby lub podłoża, odpowiednia wentylacja paneli, poziom nasłonecznienia i zacienienia. Wszystkie one muszą być wzięte pod uwagę, by powstająca instalacja pracowała wydajnie, a koszt jej zakupu zwrócił się w krótkim czasie. Tylko wtedy spełni ona swoje zadanie, a my będziemy zadowoleni z naszej inwestycji.Dodaj komentarz