Witaj na Buduj i mieszkaj

Zasady projektowania instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym

Zasady projektowania instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym

Zasady projektowania instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym

Prawidłowe projektowanie instalacji elektrycznych

Projektowanie elektryki w domu jednorodzinnym powinno rozpocząć się od ustalenia, jakie urządzenia będą się znajdować w danym pomieszczeniu. Dzięki takiej analizie możliwe jest zaplanowanie odpowiedniej ilości gniazdek elektrycznych, ich rodzajów oraz końcowego rozmieszczania na ścianie. Np. w przypadku oświetlenia sufitowego konieczna może być instalacja dodatkowych okablowań lub elementów pozwalających na zwiększenie ilości punktów świetlnych.

 

Ważne jest także odpowiednie dobranie mocy instalacji, ponieważ może to mieć wpływ na działanie zainstalowanych urządzeń. Większość stosowanych w gospodarstwach domowych sprzętów AGD przystosowana jest do pobierania prądu z instalacji jednofazowej, jednak są wyjątki. Urządzenia takie jak piecyki, płyty grzewcze czy też niektóre kotły muszą być zasilane z instalacji trójfazowej. Dlatego trzeba wziąć to pod uwagę już na etapie wczesnych przygotowań i tak przeprowadzić projektowanie elektryki, by w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy kotłownia znalazły się odpowiednie przyłącza. Oczywiście trzeba pamiętać również o doprowadzeniu do nieruchomości właściwego rodzaju zasilania.

 

Ważne jest także zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza niebezpiecznej wilgoci. Dlatego też gniazdka znajdujące się w okolicy kranów powinny być umieszczenie w bezpiecznej odległości oraz odpowiednio zabezpieczone przez zamykane pokrywy i dokładną izolację.

 

Kontrolowanie istniejącej instalacji elektrycznej

Każdy budynek jednorodzinny powinien przynajmniej raz w roku poddany zostać kontroli znajdującej się w nim instalacji elektrycznej. Uprawnieni do tego specjaliści sprawdzają działanie sieci pod względem jej prawidłowego funkcjonowania. Na uwadze powinni oni mieć zwłaszcza sprawność wszelkiego rodzaju połączeń, osprzętu, podłączonych urządzeń, stosowanych zabezpieczeń oraz środków ochrony przeciwpożarowej. Sprawdzane jest także prawidłowe uziemienie oraz oporność izolacji zainstalowanych przewodów.

 

W każdym mieście z pewnością znajdują się firmy oferujące tego rodzaju usługi jak kontrola, projektowanie elektryki, wiele z nich podejmuje się także wykonawstwa instalacji elektrycznych. Jednak warto mieć na uwadze fakt, iż zadania takie powinny być realizowane przez godnych zaufania fachowców posiadających odpowiedni sprzęt i doświadczenie konieczne do przeprowadzania tego rodzaju prac. We Wrocławiu warto skorzystać z usług oferującej całodobową pomoc elektryczną firmy https://elektryk24wroclaw.pl/.Dodaj komentarz