Witaj na Buduj i mieszkaj

Regeneracja narzędzi diamentowych

Regeneracja narzędzi diamentowych

Regeneracja narzędzi diamentowych

Nawet najbardziej wytrzymałe i wykonane z należytą starannością narzędzia diamentowe z biegiem czasu zużywają się. Niekiedy też za konieczność wymiany odpowiadają uszkodzenia mechaniczne. Dziś, kiedy profesjonalnie przeprowadzona naprawa narzędzi diamentowych pozwala przywrócić jakość porównywalną do nowego elementu, tym bardziej warto poszukać profesjonalnego warsztatu. To spora oszczędność, sięgająca nawet do 50 procent w stosunku do ceny nowego frezu czy wiertła.

Precyzja i przygotowanie

Aby osiągnąć jakość porównywalną z nowym narzędziem diamentowym cenionego producenta, fachowcy dzielą regenerację na kilka etapów. Pierwszym jest staranne oczyszczenie z powstałych podczas obróbki zanieczyszczeń. Kolejny krok to weryfikacja materiału pod kątem pęknięć i innych uszkodzeń, mogących wpływać na zmniejszoną żywotność. Następnie wymieniane są zużyte elementy i przeprowadza się regenerację. Później całość jest zmontowana i sprawdzana pod kątem wyważenia. Stabilność osiąga się wskutek tak zwanego wyważania dynamicznego. Proces ten pozwala wyeliminować niebezpieczne dla samego narzędzia i współpracujących z nim podzespołów wibracje i drgania.

Co można i warto zregenerować

Naprawa narzędzi diamentowych powinna być odpowiednio dostosowana do specyfiki pracy danego elementu. W niektórych przypadkach wystarczy samo ostrzenie, przeprowadzane podczas obróbki znanej jako elektroerozja. Tak odbywa się choćby regeneracja wierteł diamentowych. Jednak profesjonalny serwis, taki jak MK-Diament, oferuje coś ponad. W ramach usługi wymieniane są zużyte elementy z diamentową powłoką i jednocześnie uzupełnia się ewentualne uszczerbki w segmentach. Regenerować można wiertła z dowolnym systemem mocowania, służące do betonu, asfaltu, kamienia czy ceramiki. Można też zlecić regenerację wierteł specjalnych.

Poza wiertłami regeneracja narzędzi diamentowych polecana jest do przywrócenia fabrycznej sprawności frezom, tarczom szlifierskim czy piłom. Co istotne, segmenty diamentowe używane do regeneracji muszą być wyższej klasy niż użyte w nowej części. Tylko wtedy można osiągnąć spodziewaną żywotność i jakość.Dodaj komentarz