Witaj na Buduj i mieszkaj

Nowoczesne tokarki CNC - poznaj ich możliwości

Nowoczesne tokarki CNC - poznaj ich możliwości

Nowoczesne tokarki CNC - poznaj ich możliwości

Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne dążą do wytworzenia wysokiej jakości produktu finalnego w jak najkrótszym czasie. Nie inaczej jest w branży obróbki metali. Wykorzystanie nowoczesnych maszyn umożliwia uzyskanie precyzyjnych wymiarów i kształtów obrabianych elementów dlatego nowoczesne firmy wdrażają je do swojego parku maszynowego. Doskonałym rozwiązaniem są specjalistyczne urządzenia, służące do obróbki skrawaniem, a są to tokarki CNC. Co to za maszyny i jakie oferują możliwości? Zapoznaj się z poniższym artykułem!

Tokarka CNC - co to za maszyna i jak działa?

Skrót CNC oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (Computerized Numerical Control) Tokarki CNC wyposażone są w komputer, dzięki któremu można wykonać obróbkę metali w sposób bardzo dokładny, powtarzalny i szybki. Działanie maszyny opiera się na systemie sterującym, który wykorzystuje mkrokomputer do sterowania procesem obróbki. Programowanie odbywa się dwuetapowo. Najpierw operator programuje maszynę do konkretnego zadania, a następnie zostaje wprowadzony kod na nośniku, którym jest program sterujący. Jest on zrozumiały dla maszyny, co sprawia, że wykonuje ona odpowiednie działania.

Tokarki CNC - jakie dają możliwości?

Tego rodzaju maszyny dają szerokie możliwości obróbki skrawaniem. Ich wykorzystanie pozwala na precyzyjne obrabianie przedmiotów o zróżnicowanych i nawet najbardziej skomplikowanych kształtach, takich jak kule, wałki czy bryły. Dzięki komputerowemu sterowaniu CNC praca przebiega sprawnie i wydajnie, a co najważniejsze w sposób bardzo dokładny i powtarzalny. Automatyzacja procesu pracy sprzyja wydajności, co przedkłada się na zwiększenie możliwości produkcyjnych przedsiębiorstwa. Tokarki stanowiskowe posiadają łatwy i intuicyjny układ sterowania numerycznego, zapewniają niezrównaną wydajność obróbki, są funkcjonalne i mają uniwersalne i wszechstronne zastosowanie.

Gdzie znajdują zastosowanie tokarki CNC?

Te zaawansowane technologicznie maszyny mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Wykorzystywane są do seryjnej obróbki metali w zakładach produkcyjnych, hutach, warsztatach, narzędziowniach i w wielu innych branżach produkcyjnych. Tokarki CNC są w stanie obrobić praktycznie każdy element zarówno bardzo mały, jak i taki o znacznych gabarytach i to w sposób bardzo dokładny. Ich wykorzystanie umożliwia szybką realizacją zamówień bez najmniejszego uszczerbku na jakości dlatego znajdują się na pozycji lidera pośród innych maszyn skrawających.Dodaj komentarz