Witaj na Buduj i mieszkaj

Planujesz zakup nowych okien do domu? Koniecznie przeczytaj!

Planujesz zakup nowych okien do domu? Koniecznie przeczytaj!

Planujesz zakup nowych okien do domu? Koniecznie przeczytaj!

Okna powinny być ładne i trwałe na lata. Powinny też zapewniać dobrą izolacyjność cieplną. Koniecznie też powinny to być produkty, które nie będą odkształcały się pod wpływem ciężaru budynku. Dodatkowo, stolarka okienna PCV powinna być dopasowana do elewacji domu oraz ogrodzenia. Warto określić dokładnie swoje preferencje zanim udamy się do salonu sprzedaży okien.

Do salonu z projektem domu

Mimo że może nam się wydawać, że doskonale wiemy, jak powinny wyglądać nasze okna, to w rzeczywistości warto czasami posłuchać sprzedawców w salonach sprzedaży. Mają oni doświadczenie i na podstawie projektu domu są w stanie określić, w jaki sposób powinny otwierać się okna, jakie profile dobrać oraz jak zaplanować podział okien. Istotne będzie tutaj poinformowanie doradcy w jaki sposób okna będą usytuowane względem stron świata.

Okna z roletami podtynkowymi

Okno oknie nierówne - jedne mają specjalistyczne okucia, inne mają montaż antywłamaniowy, a jeszcze inne mają doskonałe parametry dźwiękoszczelne. O tym, gdzie umieścić konkretny rodzaj okien, podpowie nam projekt. Projekt przyda się również do doboru odpowiednich drzwi na taras - szczególnie wtedy, gdy chcemy mieć drzwi balkonowe PCV bezprogowe. Dodatkowo, jeśli zamierzamy posiadać rolety podtynkowe, warto ustalić to jeszcze przed zakupem okien. Problemem bowiem mogą być wymiary okien lub sposób montażu nieodpowiedni dla tego typu materiałów. Rolety podtynkowe nadają się bowiem do instalacji tylko tam, gdzie warstwa izolacji domu jest dość gruba (na tyle, aby skrzynka do rolet zmieściła się w niej w pełni). W takiej sytuacji warto wstawić po prostu roletę w światło okna.

Stopień przenikalności ciepła

Przeglądając ofertę okien koniecznie zwróćmy uwagę na stopień przenikalności ciepła konkretnych modeli. Szczególnie wówczas, gdy planujemy mieć w domu ogrzewanie wymagające dobrej izolacyjności (np. piec akumulacyjny). O tym, jaka jest izolacyjność okna, powie nam współczynnik przenikania ciepła Uw. Parametr ten jest różny dla rożnych wielkości okna, nawet jeśli nie różnią się one niczym innym.

Profile

Kolejna ważna kwestia to jakość profili. Istotna jest na przykład ich głębokość (im większa, tym lepsza izolacja cieplna), a także klasa. Klasa określa, jaka jest grubość ścian w profilu. Najlepsza jest w oknach o profilach klasy A. Właśnie takie modele określane są oknami pasywnymi. Rozpatrując jakość profili zwróćmy również uwagę na to, ile mają komór. Im więcej, tym lepsza izolacja cieplna. Ważne jest jednak tutaj także to, jaka jest wielkość tych komór. Jeśli mamy do wyboru okno PWC o płytkich profilach i dużej ilości małych komór i okna o głębszych profilach, mniejszej ilości dużych komór, wybierzmy koniecznie drugie rozwiązanie.Dodaj komentarz