Witaj na Buduj i mieszkaj

Marzysz o budowie drewnianego domu na wsi? Wcześniej przeczytaj TO!

Marzysz o budowie drewnianego domu na wsi? Wcześniej przeczytaj TO!

Marzysz o budowie drewnianego domu na wsi? Wcześniej przeczytaj TO!

Wielu z nas marzy o tym, aby porzucić miasta, wybudować drewniany dom na skraju lasu i uciec z biura na zawsze. Jak to wygląda w praktyce? Co zrobić, aby marzenia o drewnianej chatce na wsi nie zniszczyły naszego portfela i nie stały się jedną z największych życiowych porażek? Poniżej kilka podstawowych informacji, które trzeba znać przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu budowy domu z drewna. 

Ekipa budowlana do budowy domu z drewna

Po pierwsze, istotne jest posiadanie dobrej ekipy budowlanej. Technologia budowania z drewna nie jest tak rozpowszechniona obecnie w Polsce jak jest w krajach skandynawskich. Dlatego znalezienie profesjonalnych budowlańców z wolnymi terminami jest sporą trudnością. 

Koszt budowy domu z drewna

Po drugie, należy dokładnie skalkulować koszty budowania domu z drewna. Najczęściej ostatecznie okazuje się, że budowa domu z drewna pochłania zdecydowanie więcej kosztów niż budowa domu tradycyjnego. Dzieje się tak wbrew powszechnemu mniemaniu, że domu z drewna są niezobowiązujące, można wykonać je po kosztach, a całość przypomina stawianie drewnianego szałasu na działce letniskowej. 

Poszukiwanie dobrej jakości surowca

Kolejną istotną kwestią jest zakup odpowiedniego drewna: powinno być solidnie przygotowane (wysuszone i zaimpregnowane), powinno też pochodzić z dobrych terenów, musi być wolne od uszkodzeń. Jeden z najlepszych rodzajów surowca to drewno pochodzące ze Skandynawii (świerk i sosna syberyjski). Powinniśmy o nim pomyśleć szczególnie wtedy, gdy chcemy budować domy z bali ceny. Są to drogie materiały. Z tego powodu wielu wykonawców budujących dom z bali decyduje się na wykorzystanie tańszych zamienników. Nie jest to dobry pomysł, bo w konsekwencji dochodzi do krótszego okresu użytkowania budynku. Największy problem tkwi tutaj w poziomie wysuszenia drewna - takie, które ma wilgotność na poziomie większym niż 18 procent będzie stanowiło istotny problem w czasie eksploatacji budynku, ale jest istotnie tańsze. 

Okresowa konserwacja domu z drewna

Domy z drewna wymagają okresowej impregnacji. Nawet jeśli wybierzemy najlepszy rodzaj drewna, jakie znajdziemy na rynku, bale drewniane będą musiały być impregnowane średnio raz na 3 do 5 lat.Dodaj komentarz