Witaj na Buduj i mieszkaj

Konstrukcje montażowe pod panele fotowoltaiczne

Konstrukcje montażowe pod panele fotowoltaiczne

Konstrukcje montażowe pod panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie pozyskiwania prądu bezpośrednio z energii słonecznej. Stosują je nie tylko użytkownicy prywatni, ale także duże firmy, inwestując w technologię zdecydowanie dużo bardziej bezpieczną dla środowiska niż dotychczasowe metody produkowania energii elektrycznej. Jednak poza samym panelami, ważną częścią składową calej instalacji, są konstrukcje montażowe fotowoltaiczne. Czym są konstrukcje pod panele fotowoltaiczne i jak należy je dobrać do swoich potrzeb?

Co to są konstrukcje montażowe fotowoltaiczne?

Konstrukcje montażowe fotowoltaiczne to jedna z kluczowych spraw przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych. W zależności od dachu, elewacji czy terenu, na jakich chcemy umieścić panele fotowoltaiczne, konieczne jest dobranie odpowiedniego sposobu ich zamocowania, pozwalającego na optymalne wykorzystanie energii słonecznej. Firmy specjalizujące się w sprzedaży części do instalacji fotowoltaicznych oraz montowaniu paneli, najczęściej są w stanie również podpowiedzieć, jakiego typu konstrukcje fotowoltaiczne należy wybrać, w zależności od indywidualnych uwarunkowań klienta. 

Jakie są rodzaje konstrukcji montażowych fotowoltaicznych?

Podstawową konstrukcją montażową PV jest konstrukcja dachowa, możliwa do wykorzystania w przypadku dachów wybudowanych pod kątem. Dzięki wykorzystaniu naturalnych warunków pozwalających na pozyskiwanie energii słonecznej, montaż takiego stelaża jest stosunkowo prosty, szybki i niedrogi. To rozwiązanie polecane na domy z dachami o azymucie południowym, wschodnim i zachodnim, natomiast nie sprawdzi się w przypadku azymutu północnego. 

Dachowe stelaże pod panele solarne mogą być również ustawiane na dachach płaskich. W takim przypadku istotne jest również pokrycie dachu wykonane z blachodachówki, dachówki ceramicznej, gontu, papy, dachówki karpiówki, blachy trapezowej czy blachy rąbek. Konstrukcja tego typu pod panele fotowoltaiczne wiąże się z niego wyższymi kosztami montażu, ale jednocześnie pozwala na zwiększoną wydajność. Można ją bowiem ustawić pod najlepszym możliwym kątem w kierunku południowym, co umożliwia optymalne wykorzystanie energii pozyskiwanej z promieni słonecznych. 

Ostatni rodzaj konstrukcji pod fotowoltaikę to stelaże wolnostojące, wykorzystywane w przypadku klientów dysponujących dużym, niezacienionym terenem. Są one podobne do konstrukcji wykorzystywanych na dachach płaskich. Najczęściej spotykane są w przedsiębiorstwach, które mogą pozwolić sobie na zabudowanie sporego terenu swoistymi farmami fotowoltaicznymi, umożliwiającymi nie tylko pozyskiwanie prądu na potrzeby firmy, ale również sprzedawanie wyprodukowanych nadwyżek do sieci publicznej lub ich magazynowanie.

El-Sun - producent konstrukcji montażowych fotowoltaicznych 

El-Sun to firma z wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży i montażu instalacji OZE, stanowiących alternatywne źródła pozyskiwania energii. W ofercie El-Sun znajdują się zarówno konstrukcje pod fotowoltaikę na dach płaski, skośny oraz konstrukcje wolnostojące/gruntowe. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, doradzając naszym klientom, jaki rodzaj stelażu pod panele najlepiej zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dzięki temu grono klientów zadowolonych z naszych usług rośnie i stanowi najlepszą rekomendację dla solidności firmy El-Sun. Jeśli szukasz możliwości zainstalowania fotowoltaiki w swoim domu lub firmie, skontaktuj się z El-Sun, a wesprzemy Cię pomocą na każdym etapie wyboru instalacji i jej montażu - https://el-sun.pl/.Dodaj komentarz