Witaj na Buduj i mieszkaj

Kiedy zwraca się inwestycja w fotowoltaikę – sprawdzamy!

Kiedy zwraca się inwestycja w fotowoltaikę – sprawdzamy!

Kiedy zwraca się inwestycja w fotowoltaikę – sprawdzamy!

Koszty założenia paneli słonecznych nie należą do najtańszych, więc jak w rzeczywistości wygląda posiadanie własnego darmowego prądu? Kiedy ten koszt w rzeczywistości nam się zwróci? Policz to z nami.

Koszt założenia fotowoltaiki

Jedno gospodarstwo domowe dla ciągłej dostawy prądu musi wytwarzać średnio 4 kWp. Ile to jest? Biorąc pod uwagę standardowe wielkości paneli i wytwarzaną przez nie energię z łatwością można wyliczyć, że taką moc uzyskamy dopiero po zamontowaniu około 25 m2 paneli. Taki koszt standardowych paneli wynosi około 20 tys. zł. Ewentualnie, gdy nie mamy możliwości montażu na pokryciu dachowym, musimy doliczyć koszt konstrukcji utrzymującej panele. Nie jest ona jednak droga. Za całą kwotę uzyskujemy panele z gwarantowaną skutecznością działania przez 25 lat, ale z żywotnością sięgającą nawet 35 lat. Wszystkie z nich można obejrzeć na pgreen.com.pl.

Korzystanie z energii publicznej

Comiesięczne zużycie prądu różni się w zależności od posiadanego sprzętu, ilości domowników, czy czasu, jaki spędzany jest w gospodarstwie domowym. Już praktycznie większość z nas posiada nowoczesne telewizory, pralki, zmywarki, kilka tabletów, laptopów, czy telefonów. Większość przedmiotów znajdujących się w domach działa tylko i wyłącznie na prąd. Zakłady energetyczne mają świadomość, że nieodnawialne źródła energii tworzą komplikacje, które mogą doprowadzić do zmniejszenia produkcji prądu, więc systematycznie podnoszą jego cenę. Średni miesięczny koszt zużycia wynosi około 250 zł na gospodarstwo. Cena może się różnić w zależności od dostawcy, czy regionu zamieszkania, jednak z roku na rok staje się wyższa.

Ogólny rozrachunek

Gdy już wiemy, ile kosztuje prąd, a ile konstrukcja fotowoltaiczna, to łatwo jest wykonać ogólny rozrachunek korzyści. Jeżeli podzielimy 20 tys. zł na 250 zł, to doskonale widać, że spłacając panele słoneczne nawet w ratach, wyjdziemy na zero już po upływie 80 miesięcy, czyli niecałych 7 latach. Oczywiście posiadając własne środki i większe możliwości możemy zapłacić za montaż paneli odgórnie. Weźmy jednak pod uwagę korzystanie z publicznych zakładów energetycznych. Po 7 latach użytkowania kolektorów słonecznych wychodzimy na zero. Żywotność paneli słonecznych wynosi nawet 35 lat, a minimalnie 25 lat. Biorąc to pod uwagę doskonale widać, że darmowy prąd, za który nie zapłacimy nawet złotówki, będziemy mieli od 18 do 28 lat. Należy jednak pamiętać, że tylko odpowiednio dopasowany metraż fotowoltaiki w pełni pokrywa zapotrzebowanie na prąd każdego dnia.Dodaj komentarz