Witaj na Buduj i mieszkaj

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Mała kuchnia jest pomieszczeniem, które jedynie na pierwszy rzut oka może wydawać się mało funkcjonalne. Tak naprawdę może ona zapewnić domownikom dużo więcej niż urokliwą estetykę wnętrza. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, jeśli zadbamy o jej odpowiednie zagospodarowanie.

Meble do małej kuchni

Aranżacja małej kuchni nie jest wcale sprawą łatwą. Z uwagi na swój charakter w małej kuchni warto wykorzystać meble o jasnych frontach. To właśnie taki typ mebli zagwarantuje optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni. W stylizowanych wnętrzach dobrze zastosować jest szafki z przeszklonymi drzwiczkami, natomiast w przypadku bardziej awangardowej aranżacji dobrze sprawdzą się minimalistyczne i delikatnie oszklone bryły. W przypadku prostokątnej kuchni można pokusić się o ustawienie mebli w kształcie litery "L".

Jak zagospodarować niewielką przestrzeń w kuchni?

Ograniczona ilość dostępnej przestrzeni jest zasadniczym mankamentem małej kuchni. Jednak nawet tę niedogodność można w znacznym stopniu ograniczyć. Tego typu rozwiązania może nam podsunąć profesjonalny projektant wnętrz. Wartościowymi inspiracjami w przypadku aranżacji małej kuchni są szafki z wysuwanymi lub obrotowymi półkami. Taka opcja pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz mebli. Innym pomysłem jest zainwestowanie w tak zwaną półkę cargo, którą można umieścić pomiędzy ścianą a szafką.

Innym sposobem na zwiększenie ergonomii małej kuchni jest zagospodarowanie miejsca nad lodówką. Zazwyczaj pomiędzy zamrażalnikiem a sufitem pozostaje kilkadziesiąt centymetrów wolnego miejsca. Z perspektywy malej kuchni nie wolno zbagatelizować tego waloru. Wspomniana przestrzeń można wypełnić dodatkowymi półkami, a nawet niewielką szafką!

Szafa narożna do małej kuchni

Lekko kontrowersyjnym rozwiązaniem w przypadku małej kuchni jest narożna szafa. Z jednej strony zwiększa ona funkcjonalność pomieszczenia, z drugiej strony – dostęp do znajdujących się w niej przedmiotów jest utrudniony. Rozwiązaniem tego dylematu są praktyczne obrotowe lub wysuwane kosze.

Oczywiście przedstawione sposoby aranżacji małej kuchni nie wyczerpują wszystkich możliwych alternatyw. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, warto skonsultować swoją wizję z biurem architektonicznym lub z samodzielnym projektantem wnętrz.

* Sprawdź przykładowy cennik projektanta wnętrz Warszawie.Dodaj komentarz