Witaj na Buduj i mieszkaj

Czym ogrzewać dom?

Czym ogrzewać dom?

Czym ogrzewać dom?

Ogrzewanie domów staje sie gorącym tematem przed każdą zimą. Szereg paliw pozwala dostosować sposób ogrzewania pod kryteria inwestora. Wybór rodzaju ogrzewania jest kluczowym problemem, gdyż z jego konsekwencjami użytkownik będzie musiał sobie radzić przez długi okres czasu. Jaki rodzaj ogrzewania jest najtańszy, a który najbardziej ekologiczny?

Ogrzewanie domu gazem

Jeżeli możliwe jest podłączenie do sieci elektrociepłowniczej, warto rozważyć wybranie ogrzewania gazowego. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale rekompensuje to praktycznym brakiem obsługi. Kotły na gaz są małych rozmiarów, dzięki czemu piec zamontowany w łazience lub pomieszczeniu gospodarczym może ogrzać cały dom. Jest to rozwiązanie znane większości hydraulików, dlatego nie ma problemu z jego montażem. 

Koszta związane z ogrzewaniem gazem zależą ściśle od jego ceny. Warto pamiętać o opłacie związanej z pierwszym podłączeniem pieca do sieci. Koszty ogrzania 150m2 domu wynosi okolo 3 000 złotych rocznie.

Ogrzewanie domu węglem

Popularne paliwo kopalne znienawidzone przez ekologów. Węgiel w dużej mierze wpływa na zanieczyszczenie powietrza poprzez bardzo dużą emisją CO2 związanej z jego spalaniem. Wadą tego rozwiązania jest konieczność wybierania z pieca popiołu, który jako uboczny produkt procesu spalania trzeba gdzieś składować. Najbardziej popularny jest węgiel orzech o wielkości ziaren 25-80 mm, wymaga ciągłego dokładania go do pieca. Ekogroszek, czyli węgiel o wielkości bryłki od 5 do 25 mm, jest rozwiązaniem bardziej samoobsługowym, gdyż piece go spalające często posiadają podajnik.

Ogrzewanie domu węglem wiąże się z pobocznymi aktywnościami takimi jak dokładanie paliwa do pieca oraz wybieraniem popiołu. Jest to jednak jedno z najtańszych rozwiązań. Ogrzanie domu o powierzchni 100m2 będzie kosztowało około 1 800 złotych na rok.

Ogrzewanie domu drewnem

Podczas spalania produkuje o wiele mniej CO2 oraz popiołu niż węgiel. Problemem opalania drewnem może być konieczność składowania opału. Zaleca się go użytkownikom, którzy posiadają na to odpowiednie miejsce. Drewno nie powinno być także świeże, gdyż wtedy ma mniejszą kaloryczność, przez co jest mniej efektywnym paliwem. Najlepiej by schło co najmniej 2 lata. 

W oparciu o drewno powstają także palety oraz brykiety. Sprasowane trociny oraz drewniane odpady formowane w postać granulaty. Wykazują kaloryczność podobną do węgla. Zaletą tego opału jest fakt, że raz załadowany piec jest bezobsługowy przez następne 2-3 dni.

Ogrzewanie domu przez rok przy pomocy drewna to wydatek rzędu 1 500 - 2 000 złotych.  W przypadku palet i brykietów koszt rośnie do 2 000 - 2 500 złotychDodaj komentarz