Witaj na Buduj i mieszkaj

Czym malować drewniane meble?

Czym malować drewniane meble?

Czym malować drewniane meble?

Najpopularniejsze farby do malowania drewnianych mebli to farby akrylowe i kredowe. Często wykorzystuje się również bejce wodne lub alkoholowe. Sprawdź czym różnią się te metody i która z nich będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.


Farby akrylowe

Farby akrylowe dostępne są w wielu kolorach. Powierzchnia pomalowanych mebli jest nieprzejrzysta, a zatem usłojenie drewna jest niewidoczne. Na rynku dostępne są farby z połyskiem, dające efekt matowy, półmatowy lub satynowy. Farby te najlepiej sprawdzą się na nowym meblu, z surowego drewna. Jeśli planujesz odnowić drewniany stół, musisz najpierw usunąć jego starą powłokę. Przed przystąpieniem do malowania, musisz dokładnie wyszlifować mebel. Farby akrylowe są wydajne i stosunkowo tanie - litr kosztuje około 25 zł. 

Farby kredowe

Farby kredowe, podobnie jak akrylowe, dostępne są w wielu kolorach. Całkowicie pokrywają drewno i tworzą matową powierzchnię. Z łatwością przywierają do drewna i nie wymagają wcześniejszego usunięcia starej powłoki. Malowanie mebli farbą kredową wymaga jednak dodatkowego zabezpieczenia lakierem lub woskiem, co podwyższa cenę. Nie jest to zatem najtańsze rowiązanie - sam litr farby kosztuje ok. 100 zł. 

Malowanie mebli bejcą

Bejce są transparentne i wnikają głęboko w drewno. Zmieniają kolor mebli, ale usłojenie drewna pozostaje nadal widoczne. Ostateczny wygląd mebla jest ściśle związany z rodzajem drewna, z którego został wykonany. Do bejcy wodnej wykorzystujemy pędzel, a do bejcy alkoholowej bawełnianą szmatkę. Malowanie bejcą może stanowić wyzwanie - taki mebel musi być oczyszczony ze starej powłoki, odtłuszczony i dopiero starannie pomalowany. Cała powierzchnia musi być pokryta równomiernie. W przeciwnym wypadku powstaną jaśniejsze i ciemniejsze plamy. Cena litrowej bejcy to ok. 50 zł.

Lakierowanie

Lakier to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy zabezpieczyć drewno przed zniszczeniem i zachować jego dobry wygląd. W tym celu możemy użyć lakieru matowego, półmatowego lub z połyskiem. Do mebli zalecane są preparaty na bazie wody. Lakier nie wnika w strukturę mebla i zabezpiecza go na wiele lat. Zniszczone meble można bardzo łatwo odnowić i zmienić ich kolor. Jeśli chcemy odświeżyć wnętrze i np. przyciemnić szafki nocne, możemy zastosować lakierobejcę.

Woskowanie 

Wosk wnika głęboko w strukturę drewnianych mebli i zabezpiecza je przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Woski nie są tak bezpiecznym rozwiązaniem jak np. lakiery. Można je nakładać pędzlem lub szmatką, wyłącznie w rękawiczkach. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dopiero w momencie, gdy całkowicie wyschną. Istnieje możliwość delikatnej zmiany koloru, używając do tego celu wosków kolorowych. Cena litrowego wosku to około 100 zł.

Olejowanie

Olej bardzo głęboko wnika w drewno, jeszcze bardziej, niż wosk. Jeśli chcemy zabezpieczyć blaty i deski do krojenia, możemy użyć preparatów z naturalnych składników. Drewno, które ma kontakt z żywnością, powinno być olejowane np. olejem lnianym. Stosując tę metodę, usłojenie drewna pozostaje widoczne. Minusem olejowania mebli drewnianych jest konieczność częstego powtarzania tego procesu. W pierwszych latach należy powtarzać tą czynność nawet dwa razy do roku. Cena litrowego oleju to ok. 30 zł.Dodaj komentarz