Witaj na Buduj i mieszkaj

Czy warto zdecydować się na dom z drewna?

Czy warto zdecydować się na dom z drewna?

Czy warto zdecydować się na dom z drewna?

Budownictwo drewniane, mimo że kiedyś traktowane jako relikt przeszłości, dziś powróciło do łask. Decyzja o zainwestowaniu w dom drewniany pada wśród inwestorów o najróżniejszym stanie portfela i dotyczy różnorodnych lokalizacji. Dlaczego warto budować domy z drewna? Dla kogo budowa domu drewnianego, a tym bardziej domu drewnianego z bali będzie opłacalna?

Zalety domów drewnianych

Domy drewniane, w porównaniu z domami murowanymi, buduje się znacznie szybciej. W dodatku, koszt budowy jest porównywalny. Jako materiał naturalny, zapewnia doskonałą absorpcję wilgoci oraz sprawia, że niepotrzebne jest budowanie ciężkich fundamentów. W dodatku, domy drewniane, w przeciwieństwie do domów murowanych, można budować również w zimie. Znana jest również niesamowita trwałość domów z drewna. Zbudowane na dobrym podłożu, z dobrze przygotowanego drewna, mogą przetrwać setki lat. Każdy z nas na pewno potrafi wymienić co najmniej 3 domy, które stoją w jego okolicy do dziś, a których historia sięga początków XX wieku.

Pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Z drugiej strony, poza szybkim tempem budowy oraz poza stosunkowo niskimi kosztami, liczy się również nasze zdrowie. Domy z drewna są nieocenione jeśli chodzi o pozytywny wpływ warunków domowych na samopoczucie i kondycję naszego organizmu. Drewno zapewnia sprawną wymianę powietrza, oddawanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz, a także dobrze wycisza. Ze względu na to, że przez tysiące lat otaczaliśmy się właśnie drewnem, a nie betonem, intuicyjnie czujemy się dobrze właśnie w 4 ścianach skonstruowanych z drewna.

Energooszczędność domów z bali

Energooszczędność jest jednym z kluczowych elementów współczesnego budownictwa. Normy podwyższają się nieustannie. W przypadku domów z bali, budulec broni się sam. Ściany domów z bali mają niekiedy większą energooszczędność niż mury docieplone wełną mineralną czy styropianem. Podobnie jest, jeśli chodzi o domy drewniane o konstrukcji szkieletowej. Tutaj zarówno ściany, jak i dach muszą być wyłożone folią paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną. Natomiast ściany wypełnione są wełną mineralną.

Zabezpieczenie domów z drewna przed utratą ciepła

Mówiąc o energooszczędności budynków nie należy jednak zapominać również o tym, że wpływ na nią mają inne czynniki, takie jak bryła budynku, a co za tym idzie, odpowiedni projekt. Dodatkowo, konieczne jest wyeliminowanie wszelkich pojawiających się z czasem mostków termicznych oraz zastosowanie drzwi i okien o odpowiednim współczynniku przenikalności ciepła. Zdecydowanie też, budując dom drewniany w dzisiejszych czasach, należy nastawić się na stosowanie nowoczesnych systemów grzewczych, takich jak na przykład pompy ciepła, rekuperatory, wymienniki ciepła, a także na wykorzystanie fotowoltaiki.Dodaj komentarz