Witaj na Buduj i mieszkaj

Co to są diody LED i jak działają?

Co to są diody LED i jak działają?

Co to są diody LED i jak działają?

LED to skrót od angielskiego terminu light emitting diode. Produkty oświetleniowe LED wytwarzają światło do 90% bardziej efektywnie niż żarówki. Jak one działają? Prąd elektryczny przepływa przez mikroprocesor, który oświetla maleńkie źródła światła, zwane diodami LED, w wyniku czego powstaje światło widzialne. Aby zapobiec problemom z wydajnością, ciepło wytwarzane przez diody LED jest pochłaniane przez radiator

Żywotność produktów oświetleniowych LED

Okres użytkowania produktów oświetleniowych LED jest definiowany inaczej niż w przypadku innych źródeł światła, takich jak żarówki czy kompaktowe oświetlenie fluorescencyjne (CFL). Diody LED zazwyczaj nie "wypalają się" ani nie ulegają awarii. Zamiast tego występuje w nich "deprecjacja strumienia świetlnego", czyli powolne zmniejszanie się jasności diody LED w miarę upływu czasu. W przeciwieństwie do żarówek, "żywotność" diod LED jest ustalana na podstawie przewidywań, kiedy strumień świetlny zmniejszy się o 30 procent.

W jaki sposób światła LED są wykorzystywane w oświetleniu

Diody LED są wbudowane w żarówki i oprawy do ogólnych zastosowań oświetleniowych. Niewielkie rozmiary diod LED zapewniają wyjątkowe możliwości projektowania. Niektóre rozwiązania żarówek LED mogą fizycznie przypominać znane żarówki i lepiej pasować do wyglądu tradycyjnych żarówek. Niektóre oprawy LED mogą mieć wbudowane diody LED jako stałe źródło światła. Istnieją również podejścia hybrydowe, gdzie nietradycyjna "żarówka" lub wymienny format źródła światła jest używany i specjalnie zaprojektowany dla unikalnej oprawy. Diody LED oferują ogromne możliwości innowacji w zakresie form oświetlenia i pasują do szerszego zakresu zastosowań niż tradycyjne technologie oświetleniowe.

Diody LED i ich ciepło

Diody LED wykorzystują radiatory, które pochłaniają ciepło wytwarzane przez diodę i odprowadzają je do otoczenia. Dzięki temu diody LED nie przegrzewają się i nie przepalają. Zarządzanie termiczne jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczne działanie diody LED przez cały okres jej użytkowania.

Im wyższa temperatura, w której pracują diody LED, tym szybciej następuje degradacja światła i tym krótsza jest ich żywotność.

Żarówki żarowe wytwarzają światło za pomocą energii elektrycznej, która podgrzewa metalowy żarnik do momentu, aż stanie się on biały, W rezultacie, żarówki uwalniają 90% swojej energii w postaci ciepła.

Najlepsze światła LED

Dzięki zastosowaniu technologii oświetlenie LED oferuję doskonałe rozwiązanie oświetleniowe do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. W porównaniu z tradycyjnymi lampami nie emitują promieniowania UV ani IR, wytwarzają bardzo mało ciepła, są odporne na wstrząsy, mają długą żywotność, a także bardzo niskie zużycie energii i nie zawierają rtęci. Daje to nieograniczone możliwości tworzenia atmosfery za pomocą światła.

Światła LED są odpowiednie do stosowania w hotelach, biurach, sklepach, butikach, muzeach, restauracjach, barach, klubach, centrach odnowy biologicznej, stoiskach targowych, budynkach magazynowych, zakładach produkcyjnych oraz na zewnątrz.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą lumiteam.euDodaj komentarz